Li Sin-kung byl podle agentury Reuters náměstkem předsedy komunistické strany ve městě Jung-čcheng v provincii Che-nan. Místní úřady nařídily "rychlé a přísné potrestání podezřelého podle platných zákonů," uvedla agentura Nová Čína.

Případ tohoto někdejšího stranického pohlavára rozebírali lidé na oblíbených čínských sociálních sítích jako je Weibo. Zprávy, v nichž se o něm mluvilo jako o pachateli, se na nich začaly šířit během minulého týdne.

"Tito šmejdští papaláši jsou všude. Jedině poprava uklidní naštvané lidi," napsal jeden z uživatelů Weiba.

Vláda internet hlídá

Vláda v Pekingu má na jednu stranu zájem o to, aby lidé používali internet k odhalování korupce a zneužívání moci, hlavně na té nejnižší úrovni, obvykle se ale snaží udržet v tajnosti případy, kdy jsou do nekalostí namočení vysoce postavení činitelé.

Čínské úřady na krátkou dobu povolily, aby se na internetu diskutovalo o Po Si-lajovi, který byl v březnu odvolán z funkce stranického šéfa ve městě Čchung-čching, a o jeho manželce, na kterou padlo podezření z vraždy britského obchodníka. Nicméně pak cenzoři zase toto téma zablokovali, připomněla agentura Reuters.

Čínská komunistická strana se snaží bojovat s korupcí. Vedou ji k tomu obavy, že pokud s úplatkářstvím nebude nic dělat, může tento problém zpochybnit její postavení coby jediné vládnoucí strany v zemi a znamenat hrozbu pro její další přežití.