"Situace po vstupu do EU zůstane v zásadě obdobná jako teď," sdělil premiér Špidla.

"Samozřejmě, že diplomaticky jsem požádal například velvyslance o informaci, ale ta situace není nijak zvlášť dramatická," dodal Špidla.

Předseda vlády odmítl komentovat, zda v souvislosti se situací na Slovensku dostaly nějaké mimořádné úkoly české zpravodajské služby. "Činnost zpravodajské služby se nekomentuje do novin," uvedl Špidla.

Zpravodajci v pohotovosti

"Po vstupu do EU budou mít všichni občané Slovenské republiky, tedy i slovenští Romové včetně jejich rodinných příslušníků, stejná práva jako občané EU. Budou se moci evidovat na úřadech práce a uplatňovat nárok na dávky v nezaměstnanosti, a to i v případě přechodného pobytu. Občané Slovenské republiky budou moci pobývat přechodně na území ČR neomezeně dlouhou dobu," řekla mluvčí České cizinecké a pohraniční policii (CPP) Taťána Muselová.

Česká a slovenská kontrarozvědka jsou kvůli tomu v pohotovosti. "Drastické snížení sociálních dávek vytvořilo stav, kdy nelze odhadnout další vývoj. Nedá se vyloučit exodus slovenských Romů na Moravu a do Čech. Může začít v květnu po vstupu České a Slovenské republiky do EU. Pokud se tak stane, pak hlavní migrační vlna proběhne v letních měsících," řekl důstojník Slovenské informační služby (SIS). Zpravodajské služby a policie ale ujišťují, že na hranicích se Slovenskem je zatím klid.