Stávka, která byla vyhlášena právě na období školních prázdnin, potrvá do čtvrtka. Piloti přitom stávkují již podruhé během tří týdnů. Podle údajů odborů usilují o zvýšení platů. Škody způsobené stávkou počátkem února odhadla Air France na 12 miliónů euro.

Bez omezení zůstane 90 procent letů

Vedení Air France v pondělí ráno ujistilo, že vše probíhá podle předpokladů a že se podaří zajistit na 90 procent letů. Cestující, jejichž lety byly zrušeny, mohou využít jiných spojů francouzského přepravce, který na některé své lety vyčlenil větší letadla. K dispozici jsou i místa v letadlech u jiných leteckých společností.

 

Letiště Charlese de Gaulla v Roissy severně od Paříže v pondělí zruší zhruba 13,5 procenta letů a menší letiště Orly na jih od metropole bezmála 15 procent letů. V Roissy zatím vyslyšela výzvy odborářů ke stávce zhruba pětina a na Orly necelá čtvrtina pilotů. 

Soud rozhoduje o osudu aerolinky Air Lib

Větší pozornost než poměrně slabá stávka pilotů Air France v pondělí ve Francii vzbuzuje očekávané rozhodnutí soudu o budoucnosti druhého největšího francouzského leteckého přepravce Air Lib, který 5. února zastavil provoz letadel. Očekává se, že obchodní tribunál v Créteil na pařížském předměstí, který se případem Air Lib zabývá od rána za zavřenými dveřmi, zvolí okamžitou likvidaci společnosti.

 

Pokud by se tak stalo, přišlo by s největší pravděpodobností už během příštích dvou týdnů o práci 3200 zaměstnanců Air Lib. Odboráři přitom doufají, že soud ještě dnes verdikt nevydá a rozhodnutí odloží. Tím by se podle nich podařilo získat čas na odvrácení bankrotu společnosti.