Vláda chtěla naopak uspořádáním letošního závodu, který se loni nejel kvůli špatné bezpečnostní situaci, dokázat, že se život vrátil do původních kolejí. Mezi diváky Velké ceny má být i panovník Hamad bin Ísá Chalífa.

V noci se král pokusil opozici uklidnit prohlášením, že se osobně vloží do "reformy a smíření" v Bahrajnu. "Dveře pro dialog všech našich občanů jsou vždy otevřené," stojí v jeho prohlášení.

Bahrajnci se jako jediní z obyvatel zemí Perského zálivu připojili k loňským nepokojům, které zachvátily hlavně severní Afriku. "Původně jsme požadovali zvolení nové vlády, ale jednali s námi nechutně, takže teď lidé chtějí, aby režim odstoupil," řekl účastník sobotního protestního pochodu Ahmad Madaní.

Ne krvavé formuli 

V noci se demonstranti střetli s policisty v několika šíitských vesnicích ležících v blízkosti závodního okruhu F1. Mnoho lidí přišlo v kuklách, vesnice střeží silné policejní oddíly. Na některých místech se demonstrujícím podařilo zapálenými odpady a pneumatikami nakrátko zablokovat silniční tahy vedoucí k závodišti. Házeli na policisty kamení a rozháněni byli slzným plynem. Heslem obnovených protestů je Ne krvavé formuli.

Kromě zasažení jednoho z týmů zápalnou lahví se nepokoje uzavřeného prostředí závodníků nijak nedotkly. Mistr světa Sebastian Vettel, který bude startovat z prvního místa, si myslí, že situace v Bahrajnu je dobrá a že většina z toho, co se dostává do médií, je humbuk. Také šéf Mezinárodní automobilové federace Jean Todt v sobotu řekl, že si není jist, zda vše, co se dostává do zpráv, odpovídá skutečnosti.

Bahrajnská vláda vydala na uspořádání závodu 40 miliónů dolarů. Víza dostali sportovní novináři, ale nikoli například žurnalisté agentury Reuters, kteří píší o blízkovýchodní politice.