„Je to zločin generující vysoké zisky. Jsou to peníze, které stojí za to sledovat,“ prohlásil zástupce Světové banky Jean Pesne ke zprávě nazvané „Spravedlnost pro lesy“. Zisky těžařů přirovnal k výnosům z prodeje drog či obchodu s lidmi.

Preventivní opatření proti nezákonné těžbě podle Pesneho selhávají a pro úřady bude lepší, když se zaměří na tok peněz plynoucích z těžby dřeva a jeho prodeje. „Ty peníze jsou stopou i důkazem. Co jsou ty kriminální organizace zač? Jak jsou strukturovány? Kdo jsou jejich prostředníci a spolupracovníci? To všechno se dá z toku peněz zjistit,“ řekl Pesne.

Podle Světové banky umožňují zákony většiny zemí, potýkajících se s ilegální těžbou dřeva, sledovat tyto černé fondy. Aby byl zákrok úspěšný, je ale třeba spolupráce soukromého sektoru, zejména pak bank a dalších finančních ústavů, upozornila organizace.

Pesne vidí pozitivní změny v Brazílii či Indonésii. Na sledování toku peněz by se podle něj měly více zaměřit v Africe - jmenovitě v Kamerunu, Kongu, Gabonu a Demokratické republice Kongo.