Ztroskotání plavidla Costa Concordia jako "příběh novodobého Titaniku" zdokumentoval National Geographic ve zhruba hodinovém pořadu. Jde o vůbec první dokument mapující katastrofu, která postihla tuto italskou výletní loď. Dokument bude vysílán pod názvem "Ztroskotání italské výletní lodi: nevyprávěné příběhy" a jak název napovídá, má představit dosud nezveřejněné záběry a výpovědi.

Na vlastní oči uvidíte boj pasažérů a posádky o přežití. Někteří z cestujících se přetlačují o poslední místa v záchranném člunu, zatímco jiní se zoufale vrhají do moře a snaží se na pobřeží doplavat sami.

Pasažéři Costy Concordie čekající na záchranné čluny

Pasažéři Costy Concordie čekající na záchranné čluny

FOTO: Reuters

Uslyšíte ale i výpovědi členů posádky a pobřežní stráže, kterým ještě hodinu po nehodě vedení lodi tvrdilo, že jde pouze o výpadek proudu, ale jinak že mají vše pod kontrolou. Teprve hodinu po nárazu vyhlašuje kapitán na palubě nouzový stav.

Dokument bude doprovázen i názornými rekonstrukcemi, které divákům přesně ukáží, jakým způsobem loď vlastně narazila na skaliska a proč u italských břehů ztroskotala.

Podle autorů by se měl dokument snažit přijít na to, zda se nehodě dalo předejít a proč pasažéři nebyli varováni dříve. Také upozorní na podobnosti mezi ztroskotáním lodi Costa Concordia a potopením Titaniku v ledových vodách Atlantiku před sto lety.

Výletní loď Costa Concordia ztroskotala u italských břehů 13. ledna. Během této nehody zemřelo nejméně sedmnáct lidí, dalších patnáct je stále nezvěstných. Loď v osudný den vezla čtyři tisíce dvě stě lidí.