Soubor dokumentů, z nichž některé jsou psány čínsky, obsahuje podrobné instrukce pro sestavení atomové bomby, jež může být umístěna na velkou balistickou raketu. Stejně tak jsou mezi nimi i technické instrukce pro výrobu komponentů zbraně, řekli vládní představitelé a experti. Nález množství přístrojů užívaných pro výrobu obohaceného uranu v Libyi napomohlo k odhalení tajné sítě prodávající jaderné technologie a komponenty do Libye, Iráku a Severní Koreje.

Experti, kteří se s dokumenty z Libye seznámili, dali najevo překvapení nad rozsahem transferu citlivé jaderné technologie do jiné země, napsal The Washington Post. Dokumenty podle listu analyzovali experti z USA, Británie a Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Balík dokumentů Libye předala americkým představitelům v listopadu poté, co libyjský vůdce Muammar Kaddáfí oznámil, že jeho země se vzdává programů vývoje zbraní hromadného ničení a otevírá se mezinárodním inspekcím.

Pákistán šířil čínské jaderné know-how

S odvoláním na vládní představitele a zbrojní experty list napsal, že dokumenty, jež odevzdala Libye Spojeným státům, přinesly "dramatické důkazy" o úloze Číny při předávání jaderného know-how Pákistánu počátkem 80. let. Dokumenty prodali Libyi Pákistánci. Americké zpravodajské služby již dávno došly k závěru, že Čína pomáhala Pákistánu v počátečních fázích jeho vývoje. Podle všeho tato pomoc skončila v 80. letech.

V Pákistánu byl kvůli transferu jaderných technologií do Libye a Íránu vyšetřován otec pákistánské atomové bomby Abdul Kádir Chán, který se k šíření informací o jaderných technologiích své země přiznal.

KLDR spojení s Pákistánem odmítá

Japonsko již požádalo pákistánského prezidenta Mušarafa, aby ho seznámil s informacemi o předávání informací do Severní Koreje. Ten to přislíbil, i když transfer popírá. Severní Korea také popřela, že by dostala jakékoli jaderné know-how z Pákistánu. Na 25. února je naplánováno pokračování šestistranných rozhovorů o jaderném programu KLDR. Pchjongjang ovšem tvrdí, že informace o spojení s Pákistánem ji mají jen očernit.