"Díky tomu, že jsem podstoupil operaci obličeje a stal se znovu normálním, teď můžu dělat, cokoli chci," prohlásil pětadvacetiletý Dallas Wiens. "Schopnost smát se a ukazovat ve tváři pocity, a to i neúmyslně, je tak přirozená," řekl.  "Nová tvář mě zcela změnila. Už nevypadám o moc jinak než ostatní lidé," dodal.

 

Dallas Wiens před operací. FOTO: fotobanka Profimedia

Lékaři konstatovali, že se Wiens nepodobá ani člověku, od kterého novou tvář získal. Wiense v roce 2008 zranil elektrický proud. Spálil mu tvář a připravil ho o zrak. Lékaři mu po úrazu rekonstruovali obličej, ale vytvořili jen tvář bez výrazných rysů. Loni v březnu pak podstoupil jako první člověk na území USA transplantaci tváře.

Video

Expirované video

První Američan s transplantovaným obličejem se ukázal na veřejnosti

Po Wiensovi tým Bohdana Pomahače transplantoval obličej ještě dvěma lidem. Wiens ale jako jediný z nich v prvních šesti měsících po operaci netrpěl tím, že by se jeho tělo snažilo novou tvář odmítnout, byť stejně jako ostatní pacienti trpěl infekcí. Nyní Wiens dochází na pravidelné terapie, při kterých se učí znovu ovládat své obličejové svaly - například pohyb rtů při pití ze skleničky.

Operaci platil Pentagon

Lékaři také při kontrolách v nemocnici provádějí drobné úpravy, aby odstranili drobné deformace na jeho novém obličeji. Transplantace obličeje, které provedl Pomahač v bostonské nemocnici, platilo americké ministerstvo obrany. Pentagon doufá, že jednoho dne bude možné využít podobné operace pro pomoc vojákům zraněným při bojovém nasazení.