Poutě se nezúčastní dokonce ani představitelé vládního Křesťanskodemokratického hnutí, co označil politický analytik Michal Vašečka za "trochu tvrdé".

Cesta se uskuteční na pozvání Konference biskupů Slovenska a nejvyšší slovenští činitelé měli ve Vatikánu poděkovat papeži za jeho zářijovou návštěvu Slovenska.

Arcibiskup Ján Sokol považuje neúčast premiéra Mikuláše Dzurindy, předsedy parlamentu Pavla Hrušovského a představitelů většiny politických stran za projev neúcty k papeži.

"Je to projev provincialismu. Když mají problém letět s prezidentem, měli letět jiným letadlem, aby zachránili čest Slovenska," vyhlásil přímo ve Vatikánu kardinál Ján Tomko.

Prezidentské volby se blíží

V nadcházejících přímých prezidentských volbách patří Schuster mezi favority. Všeobecně se očekává, že se jako občanský kandidát dostane do druhého kola.

Jeho největšími soupeři bude ministr zahraničí Eduard Kukan, expremiér Vladimír Mečiar a bývalý předseda parlamentu Ivan Gašparovič.

Schuster zvítězil v prvních přímých volbách hlavy státu v roce 1999 jako kandidát koaličních stran, když ve druhém kole přesvědčivě porazil Mečiara. První kolo se uskuteční 3. dubna a druhé kolo 17. dubna 2004.

V prvním kole je potřebné ke zvolení získat nadpoloviční většinu hlasů, ve druhém stačí prostá většina.