"Tento inzerát, který zve české dobrovolníky do Čečenska, jsem objevil na internetu náhodou," řekl v ruské televizi český novinář Karel Rožánek.

"Zaujalo mě to, nikdy v životě jsem nenarazil na otevřené verbování dobrovolníků do války na inzerát. Když jsem to začal vyšetřovat s pomocí českých státních orgánů - policie, zvláštní služby a rozvědky - nic jsem neodhalil.

Nikdo mi nepotvrdil, že čeští žoldáci bojují v cizích armádách. Oficiální informace k tomu není žádná. Podle neoficiální informace ovšem asi 200 Čechů slouží v cizích armádách," prohlásil dále.

NTV uvedla, že "nejzajímavější je možná to, že podle některých informací jde o armádní stránku".

Demonstrace na podporu Čečenců

Na podporu Čečenců proběhnou 23. února (v den výročí deportace Čečenců nařízené Stalinem právě 23. února 1944) demonstrace na celém světě.

Zúčastnit protestů se mohou lidé v Bruselu, Kodani, Moskvě, Praze, Římu a Vilniusu. V české metropoli se protest uskuteční na Náměstí Míru od 17:00.

"Chceme upozornit Evropskou unii a její členy, jak vypadá genocida Čečenska," píše jeden z organizátorů akce europoslanec Olivier Dupuis. "Volám po okamžité humanitární misi k ochraně čečenských dětí, uprchlíků - zraněných a podvyživených," píše dále.