Američané budou v Tripolisu pracovat na belgickém velvyslanectví v americké zájmové sekci v Libyi a Libyjci budou působit ve Spojených státech v tamní libyjské zájmové sekci, řekl během své včerejší návštěvy v Londýně libyjský ministr zahraničí Abdar Rahmán Šalgam.

Ministerstvo zahraničí USA potvrdilo, že američtí diplomaté se vrátí do Libye. "Máme teď v Tripolisu jednoho diplomata, který pomáhá americkému odborníkovi na zbraně," prohlásil nejmenovaný americký činitel.

Blair se chystá brzy setkat s Kaddáfím

Šalgama včera v Londýně přijal britský premiér Tony Blair. Jedním z námětů jednání byla i schůzka Blaira s libyjským vůdcem Muammarem Kaddáfím.

"Pevně věříme, že schůzka by se mohla uskutečnit, jak jen to bude možné, ale žádný termín ještě nebyl stanoven," řekl britský ministr zahraničí Jack Straw.

Podle listu The Financial Times by se jednání mohlo konat koncem roku. Blair se však chce nejdříve ujistit, že Libye dodrží své závazky ohledně upuštění od programů zbraní hromadného ničení.

Šalgamova návštěva v Británii je považována za historickou. Žádný šéf libyjské diplomacie nebyl na britských ostrovech od roku 1969, kdy se v Libyi převratem zmocnil vlády plukovník Kaddáfí.

Británie a USA dlouho nakládaly s Libyí jako se sponzorem terorismu. Do minulého roku na ni byly uvaleny sankce OSN kvůli atentátu na dopravní letadlo nad skotským městečkem Lockerbie v roce 1988.

Berlusconi: Minulost je už dávno pryč

Londýn a Washington v minulých měsících s izolováním Tripolisu skoncovaly. Nejprve však Libye zaplatila 2,7 miliardy dolarů odškodného pozůstalým po obětech atentátu nad Lockerbie.

Další krok k vymanění Libye z mezinárodní izolace učinil italský premiér Silvio Berlusconi, když včera na několik hodin tuto severoafrickou zemi navštívil a jednal s Kaddáfím.

"Itálie je přítelem Libye a chce jím zůstat. Minulost je už dávno pryč," řekl Berlusconi, který s libyjským hostitelem jednal zejména o ilegální imigraci do Evropy a obchodu s ropou.

Podnětem k nastolení tématu uprchlíků byly nedávné případy, kdy desítky lidí utonuly ve Středozemním moři ve snaze dostat se na člunech ze severní Afriky k italským břehům.

Pašerácké bandy přitom často zajišťují přepravu běženců z libyjského pobřeží. Berlusconi navštívil Libyi již v roce 2002. Nyní se odhodlal k další cestě poté, co se Tripolis veřejně zřekl zbraní hromadného ničení a upustil od svého atomového programu.