Ministryně pro integraci Rita Verdonková udělila amnestii 230 uchazečům, jejichž případ se vleče neúměrně dlouho, trvá však na vyhoštění 26 tisíc na odchodu do jejich původní vlasti.

Proti návrhu azylového zákona demonstrovalo před parlamentem několik tisíc lidí, kteří s deportací neúspěšných žadatelů nesouhlasí.

Novou legislativu a repatriaci před nimi obhajoval poslanec vládní liberální strany Johann de Vrook: "Není na tom nic drsného, ani pravicového. Vláda do repatriovaných investuje a nehradí jim jen zpáteční letenku, ale také předměty, které mohou v zemi svého původu používat - třeba školní učebnice pro jejich děti."

Obhájci uprchlíků namítají, že mnozí z azylantů se za roky v Nizozemsku zabydleli a jejich děti tu chodí do školy. Edwin Nazierski z Uprchlické rady v dopise zaslaném poslancům upozornil, že deportovat lidi například po osmi letech pobytu je nehorázné.

"Navíc mnozí z nich mají být vráceni do zemí, které často nenávidí a jejichž úřady o ně nestojí," uvedl pro státní televizi. Veřejnost se postavila za ministryni Verdonkovou. Podle posledního průzkumu veřejného mínění ze tří tisíc dotazovaných 58 procent podpořilo její strategii.