"Pokud současné členské státy neotevřou Slovensku úplně svůj pracovní trh, SR má právo zavést proti těmto státům stejná opatření. Předpokládám, že vláda se tímto bodem bude zabývat do dvou až tří týdnů," řekl Danko.

Jak vůči Maďarsku?

Mluvčí nepředpokládá, že SR zavede podobná opatření i v případě sousedních států, které vstupují do EU společně se Slovenskem. Takovou možnost však podle slovenského deníku Pravda naznačil příští maďarský člen Evropské komise Péter Balázs. Maďarsko prý uvažuje o zavedení opatření vůči Polákům a Slovákům.

"Podobný postup by musela schválit Evropská komise. Pokud zvažuji, že stále větší počet členských států chce omezit přístup nové pracovní síly z nových států na své pracovní trhy, tak septám, co to udě lá s Polskem a jeho 18procentní nezaměstnaností nebo se Slovenskem a jeho vysokou nezaměstnaností. Tito lidé se místo Německa nebo Švédska pokusí najít zaměstnání například v Maďarsku," řekl Balázs bruselskému zpravodajskému portálu EurActiv.

 Balázs dodal, že nové státy mají stejné právo zavést ochranná opatření pro pracovníky ze současných členských států.

Figeľ: měli bychom reagovat

Slovenský kandidát na eurokomisaře Ján Figeľ se domnívá, že pokud země EU uzavřou svůj trh práce pro nové členy, Slovensko by mělo reagovat. "Navrhuji, aby se naše země snažila o postupnou liberalizaci bilaterálními dohodami.

Administrativní bariéry nepomohou ekonomice a vytvoří prostor pro černou práci, což není v zájmu ani jedné strany," uvedl Figeľ po včerejším jednání s ministrem zahraničí Eduardem Kukanem.