Severokarolínský senátor John Edwards přesvědčivě vyhrál primárky v rodné Jižní Karolíně a pokračuje v boji o nominaci.

Clark zvítězil v Oklahomě

Býval velitel sil NATO v Evropě Wesley Clark vyhrál těsně před Edwardsem v Oklahomě a s dojetím poděkoval voličům za své vůbec první volební vítězství v životě.

Z kampaně odstupuje senátor Joe Lieberman, který se umístil hodně vzadu za bývalým vermontským guvernérem Howardem Deanem a Wesleyem Clarkem. 

Nyní je jasné, že svou pozici lídra upevnil Kerry, který vyšel koncem ledna překvapivě vítězně ze stranických shromáždění v Iowě a z primárek v New Hampshire. Prohru v Jižní Karolíně, kde ztratil na Edwardse šestnáct procent, označil za očekávanou. "Myslím si, že druhé místo je obrovské vzhledem k tomu, kde to je," řekl.

V Jižní Karolíně bodoval Edwards

Mediálním hrdinou úterních voleb je John Edwards, který označil vítězství v Jižní Karolíně za podmínku setrvání v kampani. "Vyhráli jsme jasným způsobem, získali jsme v Jižní Karolíně hlasy bělochů i Afroameričanů a nyní jdeme do dalších států - Michiganu, Virgínie a Tennessee," prohlásil Edwards.

Dean, který byl považován do úterních primárek za Kerryho největšího soupeře, podle komentátorů zcela evidentně ztrácí půdu pod nohama, ale na odstoupení z kampaně nepomýšlí.

Jeho poradci v soukromých rozhovorech však připouštějí, že šance na jeho politické vzkříšení jsou přinejmenším slabé. "Bude to tvrdá noc," poznamenal Dean před reportéry k nelichotivým výsledkům úterních primárek.

Boduje Kerryho kampaň

Kerry těží z obrazu válečného veterána z Vietnamu a z nového způsobu rétoriky na shromážděních s voliči.

Na rozdíl od dřívější nudné kampaně, která ho řadila před shromážděními v Iowě daleko za favorizovaného Deana, ubral ze složitého vyjadřování a přidal na jasných vyjádřeních k zásadním tématům - mimo jiné k americké invazi do Iráku, ekonomice nevytvářející pracovní místa a k zdravotnímu a sociálnímu systému.

Podrobné výsledky primárek jsou dostupné na internetové stránce CNN.