Ministři se rovněž shodli na zvýšení počtu týmů, které se podílejí na rekonstrukci Afghánistánu, ze současných 10 na 18, informuje list. Anglie, Německo a Nový Zéland by si nové týmy vzaly na starosti. Spojené státy by i nadále velely pěti týmům.

NATO očekává, že převezme hlavní úlohu v boji proti zbývajícím silám al-Kajdá. Předpokládá tak větší součinnost stávající mise ISAF (International Security Assistence Force) čítající pět tisíc vojáků s americkými jednotkami, které čítají 11 tisíc vojáků. List s odvoláním na odborníky NATO uvádí, že počet aliančních neamerických vojáků v rámci mise ISAF může dosáhnout až 14 tisíc.

Posílení roel Aliance v Afghánistánu nastínil její exšéf George Robertson na konci minulého roku a později toto odhodlání potvrdil současný generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. "Soustředíme se na Afghánistán - Irák také přijde v určité fázi na řadu, ale postupujme krok za krokem," řekl Scheffer na počátku ledna.

Do Afghánistánu by v nejbližší době mohlo zamířit i 150 českých vojáků. Senát minulý týden totiž souhlasil s vysláním 108 příslušníků speciálních sil z Prostějova a dalších profesionálů. S jejich vysláním však ještě musí souhlasit Sněmovna.