"Nikdy nám nebylo řečeno, abychom to urychlili," reagoval vojenský zdroj na domněnky, zda jde o předvolební tah prezidenta George W. Bushe, jelikož rozmístění systému patřilo k jeho předvolebním slibům.

Nedostatečné testy?

Předloni prezident rozhodl rozmístit prvních deset obranných střel s dlouhým doletem do konce roku 2004 - šest střel na základně Fort Greely na Aljašce a čtyři na letecké základně Vandenberg v Kalifornii.

Nicméně ředitel úřadu Pentagonu pro operační testy a hodnocení Thomas Christie v lednové zprávě uvedl, že nedostatek zkušebních údajů mu patrně ztíží posoudit systém před jakýmkoli jeho rozmístěním v tomto roce.

Od roku 1999 se odehrálo devět testů, z nichž v pěti obranná raketa úspěšně zasáhla maketu nepřátelské jaderné hlavice.

Christie namítá, že zkoušek je málo, pokaždé byly provedeny ve stejném směru a prototypy klíčových prvků střel zůstávají teprve ve vývoji.

Strategická Aljaška

Aktivace systému má však sehrát podle vojenských expertů jak odstrašující, tak zkušební roli, protože Pentagon jej míní rozvinout postupně a včas si přitom ověřovat případné záludnosti.

První obranné rakety budou dopraveny do sil na Aljašce už v květnu a mají být aktivovány po úpravách softwaru sledovacího radaru Cobra Dane na Aleutských ostrovech v červenci.

V roce 2005, na který Bush v návrhu rozpočtu požaduje vynaložit na raketovou obranu deset miliard dolarů (266 mld. Kč), má být na Aljašce rozmístěno dalších deset obranných střel dlouhého doletu a deset středního doletu na palubách vojenských plavidel.