Žena, která se vrátila z Thajska, si stěžovala na příznaky podobné těm, které se projevují u onemocnění ptačí chřipkou. Hospitalizována je na Institutu tropické medicíny v Hamburku.

Druhá žena, která s ní byla v kontaktu, byla převezena do nemocnice z preventivních důvodů.

Další dva mrtví

Ptačí chřipka si v Asii vyžádala další dvě lidské oběti. Obávané nemoci podlehli mladík ve Vietnamu a žena v Thajsku. Celkový počet úmrtí se tak k pondělnímu datu zvýšil na dvanáct.

"Chlapec byl přijat do nemocnice v Ho Či Minově Městě 29. ledna a 31. ledna byl testován pozitivně na virus H5N1. Dnes ráno zemřel," sdělil lékař.

Osmnáctiletý hoch z etnické menšiny Koho se podobně jako většina ostatních obětí ptačí chřipky pravděpodobně nakazil při kontaktu s nemocnou drůbeží.

Thajsko má k dnešnímu dni tři potvrzené oběti ptačí chřipky. Nejnověji se jí stala 58letá žena ze střední provincie Supchanburí.

O přežití bojuje v zemi také malý chlapec. Je v kritickém stavu a lékaři mu dávají pouze třicetiprocentní šanci na přežití.

Ekonomické problémy

Na šířící se chorobu reagovala také ekonomika zasažených zemí, například akcie na thajské burze v posledních dnech nezadržitelně klesají.

Pád jejich cen způsobilo uzavření celosvětových trhů pro zboží ze zasažených oblastí. 

Thajsko bylo přitom až do konce roku 2003 největším asijským exportérem drůbeže a pátým největším vývozcem tohoto zboží na světě.

Ptačí chřipka dosud postihla deset zemí Asie a vyžádala si dvanáct obětí na životě - tři v Thajsku a devět ve Vietnamu. Vybito bylo zatím přes 33 milionů kusů drůbeže.

Likvidace potenciálních nositelů nemoci nadále pokračuje.

ČR z krizových oblastí žádnou drůbež nedováží.