Schuster na tiskové konferenci přiznal, že zatím nemá sestavený volební tým a nemá vyčleněné finanční prostředky na kampaň. Prezident uvedl, že se rozhodl pro opětovnou kandidaturu po poradě s rodinou a poradci. Jeho kandidaturu podpořilo přes 56 tisíc občanů a do boje o další funkční období, který začne prvním kolem 3. dubna, půjde jako občanský kandidát.

Favoritem slovenských voleb Kukan
Slováci v lednovém průzkumu Ústavu pro výzkum veřejného mínění jasně favorizují Kukana.
Kandidát preference
Kukan 23,8 % 
Mečiar 17,4 % 
Schuster 16,7 % 
Gašparovič 12,7 % 
Mikloško 7,3 % 
Roman 6,7 % 
Bútora 2,8 % 
Zdroj: Ústav pro výzkum veřejného mínění

Stejně jako Mečiar tak i Schuster si oznámení o své kandidatuře nechal na poslední den. Uzávěrka přihlášek je totiž dnes o půlnoci. Mečiar se rozhodl kandidovat na základě výzvy sobotního sněmu LS- HZDS "Váhal jsem do poslední chvíle, zda kandidovat. Příčinou byla především politická situace na Slovensku, " zdůraznil na následné tiskové konferenci a vysvětlil, proč čekal tak dlouho. "Naše rodina také vyhrála tento týden několik soudních pří. To bylo rovněž velmi důležité, aby tyto záležitosti nebyly zneužité v kampani proti mně."

Mečiar pro těsnější spolupráci s ČR

Expremiér zdůraznil možnost užší spolupráce se sousedními zeměmi především s Českou republikou: "Přivítali bychom, kdyby Česká republika a Slovensko vytvořily užší vztahy v rámci Evropské unie."

Na otázku novinářů, jak by v případě zvolení spolupracoval s českým prezidentem Václavem Klausem, Mečiar uvedl, že s Klausem se velmi dobře zná, panuje mezi nimi "vysoký stupeň porozumění". Mečiar kandidoval také v prvních přímých prezidentských volbách v roce 1999. Dostal se do druhého kola, kde ho porazil tehdejší kandidát koaličních stran a současný prezident Schuster. 

Zatím devět kandidátů

Předsedovi parlamentu zatím odevzdalo svou kandidaturu devět zájemců o post hlavy státu. Kandidátem vládní Slovenské demokratické a křesťanské unie je ministr zahraničí Eduard Kukan, vládní Aliance nového občana nominovalo bývalého herce Ľuba Romana, vládní Křesťanskodemokratické hnutí postavilo svého poslance Františka Mikloška, mimoparlamentní Hnutí za demokracii bývalého předsedu parlamentu Ivana Gašparoviče a hnutí Za dobrého prezidenta odevzdalo kandidaturu bývalého slovenského velvyslance v USA Martina Bútoru.

V prvním kole musí kandidát ke zvolení získat nadpoloviční většinu hlasů. Ve druhém kole, které se bude konat 17. dubna, stačí ke zvolení prostá většina hlasů. Rozhodovat se bude pravděpodobně až ve druhém kole. Podle průzkumů veřejného mínění mají největší šance ke zvolení Kukan, Mečiar a Schuster.