Německá vláda sází v irácké krizi nadále na OSN, zdůraznil Schröder. Přihlásil se k rezoluci RB OSN číslo 1441 ke kontrole a odzbrojení Iráku a zároveň varoval před dalekosáhlými kroky bez mandátu OSN. "Tato rezoluce neobsahuje žádný automatismus k použití vojenské síly," prohlásil.  

Úkolem OSN je mír

Předním úkolem mezinárodního společenství je podle něj udržení míru a použití síly jako zcela poslední prostředek k řešení konfliktů podléhá "nejpřísnějším omezením". "Alternativou k válce je usilovat o mír," zdůraznil. Žádná bezpečnostní politika nesmí vést k tomu, že "si postupně zvykneme na to chápat válku jako normální prostředek politiky," řekl kancléř.

Berlín bojuje s ostatními státy OSN jako jsou Francie, Rusko a Čína za mírové odzbrojení Iráku a udělá vše pro pokojné odzbrojení Saddáma Husajna..  

Turecko se může spolehnout na německou podporu

Potvrdil, že je na německé suverenitě rozhodnout o vyslání německých vojáků a připomněl, že po USA vyslal Berlín nejvíce ozbrojených sil do boje s mezinárodním terorismem. Schröder zároveň ujistil Turecko všestrannou podporou, pokud by bylo napadeno Irákem. "Německo plní své spojenecké závazky. Jestliže bude napaden náš spojenec, budeme ho bránit," zdůraznil.