Americká a britská letadla pravidelně hlídkují v tzv. bezletových zónách ustavených po válce v Perském zálivu. "Tyto útoky byly provedeny, protože irácká armáda přiblížila raketové systémy k spojeneckým jednotkám v Kuvajtu," uvádí se v armádním prohlášení. "Tento čin je porušením rezoluce 949 Rady bezpečnosti OSN, která Iráčanům zakazuje posilovat své vojenské síly na jihu."

V Iráku jsou americké speciální jednotky

V Iráku operují příslušníci amerických zvláštních jednotek a připravují zde půdu pro případnou invazi do země, píše dnes americký list The Washington Post s odvoláním na dva vojenské představitele. Podle nich dva týmy o blíže neuvedeném počtu lidí působí v různých částech Iráku s přestávkami již více než měsíc.

Speciální jednotky připravují půdu pro konvenční síly ve snaze jim usnadnit při válce rychlé obsazení velkých částí iráckého území. Některé jednotky navazují kontakty s opozičními skupinami a připravují přistávací dráhy. Další se zaměřují na to, aby zabránily Iráku vypálit na Izrael rakety nebo bezpilotní letadla, napsal The Washington Post.

Úder bude jiný než za války v Perském zálivu

Plán operací při úderu na Irák bude podle The Washington Post "dramaticky odlišný" od války v Perském zálivu v roce 1991. Namísto spuštění masivního leteckého bombardování hodlá americká armáda začít úder sérií pozemních akcí, které povedou z obsazení iráckého území a obklíčení hlavního města Bagdádu. Teprve pak bude následovat mohutný letecký úder na metropoli.

Před vypuknutím útoku má armáda zajistit ropná pole, neboť panují obavy, že je Husajn v případě války zapálí.

V iráckém regionu je v současnosti přes 135 tisíc amerických vojáků a jejich počet má během příštího týdne vzrůst na 150 tisíc. To je minimální počet, který je podle vojenských stratégů nezbytný pro spuštění plnohodnotného útoku.

Franks má s Bushem válečnou poradu

List rovněž uvedl, že šéf centrálního velitelství amerických ozbrojených sil Tommy Franks se dnes sejde s americkým prezidentem Georgem Bushem, s nímž bude procházet válečné plány pro Irák.

Franks by měl také brzy odletět do Kataru, kde bylo zřízeno regionální velitelství pro případný útok na Irák, napsal americký list.