"Vyzvali jsme 16 saúdských Arabů k odjezdu, protože při prověrce seznamu diplomatů jsme zjistili, že nepracují na velvyslanectví své země, ale hlásají islám mimo ambasádu. Tím ztratili oprávnění mít diplomatický status," řekl agentuře AFP představitel ministerstva, který nechtěl být jmenovám.

Mluvčí ministerstva zahraničí Richard Boucher se omezil jen na prohlášení, že vypovězení bylo motivováno výhradně "nediplomatickou činností" diplomatů. Na dotaz novinářů uvedl, že mu není známo nic o tom, zda se dotyční zabývali organizováním finančních sbírek "k účelům ohrožujícím americkou národní bezpečnost".

Již 8. prosince odebraly USA diplomatický status saúdskému knězi, působícímu na zastupitelském úřadu ve Washingtonu. Podle amerického tisku jde o výsledek dlouhodobé kontroly činnosti saúdských diplomatů v USA. Spojené státy se dohodly s Rijádem, že na všech svých velvyslanectvích ve světě uzavře sekce pro záležitosti islámu. Jejich pracovníci vesměs šíří velmi radikální formu váhábistického islámu, což po posledních bombových atentátech v Rijádu začalo vadit i vládnoucímu saúdskému rodu.