Vadilo mu, že BBC s poukazem na Kellyho údajná tvrzení obvinila vládu z manipulace s informacemi kolem iráckých zbraní hromadného ničení. Označil její řízení za defektní, neboť bránila reportéra Gilliggana, který nejen vysílal nepodložené informace, ale dokonce říkal věci, které mu Kelly prokazatelně nesdělil.

Davies při své rezignaci řekl, že osoby, které stojí v čele organizací, musí za činnost organizací nést odpovědnost: "Byl jsem vychován v myšlence, že si nelze vybírat svého soudce a že soudcovo rozhodnutí je definitivní," prohlásil.

Generální ředitel BBC Greg Dyke se v reakci na Huttonovu kritiku omluvil: "BBC akceptuje, že určitá klíčová tvrzení, o nichž hovořil v programu Dnes z 29. května minulého roku Andrew Gilligan, byla chybná a omlouvá se za to."

Bývalý nadřízený reportéra BBC Andrewa Gilligana Rod Liddle se ale Gilligana zastal. Huttonovu zprávu označil za "surrealistickou", Gilligan podle něj sice udělal drobnou chybu, ale podstata jeho zpravodajství byla správná.

Kellyho rodinu zpráva neuspokojila.

S Huttonovou zprávou je nespokojena je rodina Davida Kellyho, která se domnívá, že za jeho smrt je částečně odpovědno ministerstvo obrany. Podle Huttona Kelly v červenci spáchal sebevraždu a z jeho smrti nelze nikoho vinit.

"Do smrti profesora Kellyho není zapletena žádná další osoba," zdůraznil Hutton. "David Kelly spáchal sebevraždu tak, že si podřezal levé zápěstí, a jeho skon byl uspíšen tím, že pozřel tablety coproxamolu," cituje soudce tisková agentura AFP.

Nepřímo byl obviňován z Kellyho smrti britský premiér Tony Blair a jeho poradce Alastair Campbell, který měl podle názoru kritiků zasahovat do zveřejňovaných analýz britské špionáže. Hutton je očistil.

Lord Hutton také řekl, že ho velmi uspokojilo, že se Kelly zabil poté, co bylo jeho jméno zveřejněno jako možný zdroj informací kontroverzní zprávy BBC. Uvedla to na svých stránkách BBC (odkaz).

Závěry zprávy, která bude záhy zveřejněna v plném znění, nebyly až tak velkým překvapením, protože tyto informace, velmi vstřícné Blairovu kabinetu, uvedl už ve středu ráno deník The Sun s tím, že Blairovo jméno je zcela očištěno.

Blair přestál krizi

Tony Blair, který má ve středu odpoledne promluvit v parlamentu k závěrům zprávy, během dvou dnů přestál dvě velké krize. Nejprve se mu podařilo prosadit do dalšího projednávání zákon o vyšším školném, byť proti němu hlasovala řada jeho labouristů, a nyní se nemusí bránit útokům v Kellyho aféře. To je pro něj velmi dobré, protože zbraně hromadného ničení, které byly záminkou pro napadení Iráku, se v zemi nenašly.

Kelly byl nalezen mrtvý loni v létě krátce poté, co vypukl skandál kolem údajných manipulací, jichž se dopustila vláda v souvislosti s iráckým zbrojním arzenálem.