O postoji českých představitelů napsal do Washingtonu tehdejší velvyslanec USA v Praze Richard Graber tajnou depeši 24. ledna 2008. Přes oboustrannou podporu projektu nešíření jaderných zbraní prý český ministr zahraničí žádost odmítl "z politických důvodů".

"Na okraj soukromého setkání s (americkým) velvyslancem 23. ledna (2008) Schwarzenberg trval na svém rozhodnutí, když vysvětloval, že ujmout se tohoto projektu by bylo politickou sebevraždou pro Stranu zelených, a tím pro současnou koalici," referoval Graber z Prahy.

Podle Grabera si Schwarzenberg uvědomoval, že zelení jsou už tak napadáni mnohými svými přívrženci za účast ve středopravé vládě Mirka Topolánka a hlavně za to, že jsou ochotni zvažovat americkou žádost o umístění radaru protiraketové obrany v ČR. Také ale za to, že dostatečně aktivně neprotestují proti úvahám vlády zvýšit závislost země na jaderné energii.

Odpověď je definitivní

"Schwarzenberg se opakovaně ukázal být spolehlivým a čestným vyjednávačem v takových otázkách" a americká ambasáda jeho analýzu pokládá za věrohodnou. Po přímém rozhovoru mezi velvyslancem a ministrem zahraničí považuje americká strana českou odpověď za "definitivní", uvádí se v depeši.

Pavel Klucký, šéf skupiny zabývající se na českém ministerstvu zahraničí nešířením jaderných zbraní a odzbrojením, předtím údajně označoval za největší překážku, která brání vyhovět žádosti, technické požadavky. Jinak by prý bylo možné projekt uskutečnit na základě prosté obchodní smlouvy. Klucký v rozhovoru se zástupcem americké ambasády řekl, že v České republice existuje pro tento druh projektu precedent. Údajně však neuvedl, které země se to týkalo.

Klucký, nynější český velvyslanec v Alžírsku, podle Graberovy depeše vyjádřil nad ministrovým postojem lítost a označil Schwarzenbergovo rozhodnutí za ztracenou příležitost. Nejlepší by podle Kluckého bylo, kdyby o uskladnění iráckého uranu Prahu požádala Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Připustil však, že ani to by pravděpodobně na postoji Schwarzenberga nic nezměnilo.