"Na jižním pólu Marsu jsme identifikovali vodu ve formě ledu," řekl Vittorio Formisano, jeden z vedoucích mise Mars Expressu.

Prohlásil to na tiskové konferenci v kontrolním centru ESA v německém Darmstadtu, kde evropští vědci představili první vědecké výsledky své mise. "Jde o vodu na povrchu..., která není pokrytá zmrzlým oxidem uhličitým," upřesnil další z představitelů ESA Jean-Loup Bertaux.

Chybějící důkazy

Astrofyzik Jiří Grygar z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR ČTK řekl, že vědci o existenci vodního ledu na Marsu už dávno nepochybují.

"Už dávno není pochybnost o tom, že polární čepičky na Marsu jsou z obou ledů (vodního ledu i zmrzlého oxidu uhličitého CO2)... jako potvrzení staré známé skutečnosti je to sice vítané, nijak se tím však nemění naše základní fyzikálně-chemické představy o vodě na Marsu," uvedl Grygar. 

Evropští experti prozatím nevědí, jak velké množství vodního ledu se jim podařilo zachytit. Netuší také, jde-li o trvalý led, nebo led, který se během marsovského léta odpařuje a během zimy zase zpět kondenzuje.

"Je právě konec léta. To, že se led nyní nachází na jihu ... ukazuje na to, že jde o trvalý led," dodal Bertaux.

Vodu objevili Američané

Sonda Mars Express se nyní nachází na oběžné dráze Marsu, ze které s pomocí radarů analyzuje místní atmosféru, fotografuje planetu a na jejím povrchu i pod ním pátrá po známkách vody či ledu, jejichž přítomnost by mohla vytvořit podmínky pro přežití organizmů.

Mars Express je také "mateřskou" lodí modulu Beagle-2, který se od ní oddělil 19. prosince a který měl na povrchu čtvrté planety sluneční soustavy dosednout 25. prosince. Zatím se s ním však nepodařilo navázat spojení.

Výskyt vody na Marsu ohlásily poprvé Spojené státy. Jejich sonda Mars Odyssey k podobnému závěru došla už v březnu 2002.