V deníku The Times to ve čtvrtek napsal koroner Oxfordského hrabství Nicholas Gardiner, podle něhož policie získala v souvislosti s červencovou sebevraždou Kellyho na 500 svědectví, avšak Huttonově komisi dala k dispozici jen asi 70 písemných výpovědí.

"Chci vidět všechny materiály, a pokud narazím na sebemenší nesrovnalost, zahájím nové forenzní šetření," uvedl Gardiner po setkání s policisty z okrsku Thames Valley.

Novinář: nedali mi šanci bránit se

V atmosféře nervózního čekání na verdikt Huttonovy komise došlo včera k novému střetu stanice BBC a novináře Andrewa Gilligana, který na základě Kellyho svědectví obvinil vládu ze zveličení irácké hrozby ve snaze ospravedlnit invazi do Iráku.

Reportér reagoval hněvivě na středeční dokument pořadu Panorama televize BBC, podle něhož vedení společnosti včetně generálního ředitele Grega Dykea fatálně chybovalo, když se celou svojí autoritou se postavilo za novináře, aniž by plně prověřilo, zda svůj zdroj informací správně citoval.

"Je skandální, že jsem nedostal prostor k vysvětlení své verze událostí," uvedl Gilligan. Obdobnou stížnost včera tlumočil i labouristický poslanec Gerald Kaufman, podle kterého byla BBC férová jen sama k sobě a nedala dostatek prostoru vládě.

Dokument byl kritický k vládě

Dokument uváděný v hlavním vysílacím čase totiž vyzněl kriticky i vůči kabinetu Tonyho Blaira, zejména co se týče jeho komunikace s Kellym v době, když už bylo jasné, že jeho jméno bude zveřejněno.

Všeobecně se soudí, že odborník neunesl tlak médií a vlády po svém odhalení a spáchal sebevraždu. V pořadu byl použit také dříve neodvysílaný rozhovor s Kellym, z něhož vyplynulo, že vědec byl přesvědčen o tom, že irácké zbraně hromadného ničení představují skutečnou hrozbu.

Gilligan však ve své reportáži tvrdil pravý opak.