Rocknes převážející štěrk a kamení z Norska do Německa se ztratila v pondělí v půl čtvrté odpoledne našeho času nedaleko přístavu Bergen. Na palubě bylo v tu dobu 29 námořníků a norský lodivod.

Nouzová signál SOS vyslal kapitán lodi zhruba 200 metrů od břeh. Za několik vteřin poté se loď naklonila a převrátila.

Nezvěstných 16 mužů

Bezprostředně po nehodě se podařilo z mrazivé vody zachránit deset námořníků, z nichž dva po převozu na pevninu zemřeli. Ostatní jsou v relativně dobrém zdravotním stavu, uvedli lékaři z univerzitní nemocnice Haukeland v Bergenu.

Zachránil se i norský lodivod. Další tři námořníky se během noci podařilo vyprostit otvorem, vyříznutým autogenem do dna převrácené lodi. Ta vyčnívá nad hladinu.

Již před tím záchranáři navrtali do dna lodi menší otvor, kterým uvězněným námořníkům vháněli do trupu vzduch. Pomocí lístku podaného otvorem se také dozvěděli, že v této části lodi, původně nejnižší, jsou tři lidé.

Zbývající námořníci jsou zřejmě v původně vyšších částech lodě, které jsou nyní hlouběji pod hladinou. I když od nich nepronikají žádné signály ani v podobě klepání, záchranáři se nevzdávají naděje.

Hledá se kapitán

Příčiny nehody se vyšetřují. Podle předběžných názorů je na vině zřejmě posun sypkého nákladu, který vychýlil těžiště plavidla. Proč se tak stalo, zatím není jasné, protože moře bylo klidné a viditelnost dobrá. Řada svědků z pobřeží katastrofu viděla a popsala.

Posádku lodi tvořilo 24 Filipínců, tři Nizozemci, dva Norové a jeden Němec. Zachráněno bylo osm Filipínců a všichni tři Nizozemci. Kapitán lodi je podle záchranářů mezi pohřešovanými.

Loď Rocknes postavili před třemi roky v Hamburku. Měřila 166 metrů a byla určena pro přepravu sypkých nákladů.