Americký lékař však přiznal, že experiment nemusí nutně vést k těhotenství a naděje na ně odhadl na třicet procent. Zavos v sobotu na tiskové konferenci v Londýně odmítl sdělit jméno a národnost ženy, které klonované embryo implantoval. Nejmenoval ani členy britského týmu, který mu pomáhal při operaci. Ta se podle jeho slov neuskutečnila ani v Evropě, ani ve Spojených státech.

Tento lékař již loni v květnu oznámil, že se mu podařilo klonovat lidské embryo, které hodlal po sérii genetických zkoušek přenést do ženské dělohy. Britský ministr zdravotnictví John Reid připomněl, že britský zákon z konce roku 2001 klonování lidí ve Velké Británii zakazuje. Dodal, že Británie usiluje v OSN o celosvětový zákaz lidského klonování.

OSN v listopadu sdělila, že rozhodnutí o klonování člověka odloží o dva roky. Část zemí je totiž pro úplný zákaz lidského klonování, část zase souhlasí s klonováním pro léčebné účely. Zavos vysvětlil, že použil stejnou metodu jaká byla použita při klonování ovce Dolly, prvního živého klonovaného tvora. Dolly musela být usmrcena po šesti letech života, v březnu 2003, protože trpěla nevyléčitelnou plicní chorobou.

Geneticky identická dvojčata?

Lékař také informoval o projektu, podle něhož by se klonované embryo rozdělilo na dvě části a vytvořila se tak embrya-dvojčata. Jedno by se zavedlo do dělohy náhradní matky, druhé by sloužilo jako zdroj kmenových buněk, s jejichž pomocí by se léčily případné nemoci či vady narozeného dítěte.

Evropská společnost pro lidskou reprodukci a embryologii (ESHRE), která zastupuje na 4000 expertů na plodnost ve světě, Zavosův pokus odsoudila. Kromě toho, že to je naprosto nezodpovědné a neetické, jsou tu i praktické problémy: vysoká pravděpodobnost výskytu abnormalit, uvedla. Wolff Reik, expert z Babrahamova ústavu u Cambridge uvedl, že při všech pokusech umírají klony v děloze z 99 procent, přičemž jedno procento přežije, ale má různé problémy.

"Jsme velmi skeptičtí. Až přijde s důkazy, pokud je bude mít, jsem si jist, že se na ně vědci se zájmem podívají," řekl mluvčí britské Royal Society. Zmínil se rovněž o tom, že manželské páry, které nemohou mít děti, po takových prohlášeních chovají falešné naděje. Společnost Clonaid, spojená se sektou raeliánů, již tvrdila, že naklonovala pět dětí, ale nikdy nepředložila žádné důkazy.