Přijatý seznam je první svého druhu na území EU. Výčet zakázaných předmětů není uzavřený, nové potenciálně nebezpečné předměty se mohou totiž podle EK stále objevovat.

EU: o agentech rozhodnou vlády

EU dnes navíc rozhodla, že nepřistoupí jednotně k požadavku USA, aby na pravidelných linkách přes Atlantik seděli v letadle ozbrojení policisté. Podle Bruselu je tento krok v kompetenci jednotlivých vlád.

"Nechceme zbraně v kabině. Může se tím více problémů vyvolat než vyřešit," řekl novinářům Bo Eckerbert ze švédského leteckého úřadu. Podobně se vyjádřil jeho finský kolega Lars Lyvkvist. "Zbraně na palubě představují vždycky potenciální nebezpečí, už kvůli velmi citlivé elektronice," uvedl.

Oba usoudili, že pokud bude teroristické riziko hrozit pro nějaký let, bude lépe ho jednoduše zrušit než nasazovat policisty.

Podle mluvčího EK Gillese Ganteleta některé letecké společnosti na některých linkách (například do Izraele) už dávno diskrétně tolerují ozbrojené policisty. Nemluví se prý o tom, protože by nikdo neměl vědět, že tam jsou. "Největším nepřítelem pro zločince je nejistota," uvedl.

Šéfy leteckých úřadů se o nezbytnosti zavedení agentů v letadlech snažil přesvědčit přímo v Bruselu americký náměstek ministra dopravy a bezpečnosti Asa Hutchinson.