Amsterdam předpokládá, že do roku 2006 přijde do země pět až deset tisíc osob z východní a střední Evropy ročně. Napsal to v pátek internetový server euobserver.com.

Pravice právě na tento fakt opakovaně upozorňovala a žádala, aby jim nebylo dovoleno v Nizozemsku pracovat. Největší obavy mají politici zejména z Poláků, jejichž země je v tíživé ekonomické situaci.

Vláda nakonec rozhodla, že podobné spekulace jsou neopodstatněné a kabinet nebude na své evropské politice nic měnit. Podle serveru se bude o celé věci jednat ještě příští týden.

Češi budou moci volně pracovat vedle Nizozemska také ve Velké Británii a Irsku. Podobné kroky avizovaly mj. Řecko a Švédsko.

Rozhodné NE pěti zemí

Dočasné uzavření svého pracovního trhu občanům z přistupujících zemí už oznámily: Rakousko, Belgie, Francie, Německo a Španělsko.

Omezení je zatím stanoveno na dva roky. V úvahu přecházejí ale i pokračující přechodná období - v roce 2006 možné prodloužení zákazu na další tři roky a po uplynutí zmíněné doby další dva roky.

V praxi se tak může stát, že by čeští občané mohli pracovat ve výše zmíněných zemích bez složitých byrokratických procedur až v roce 2011.

Svůj pracovní trh ve čtvrtek uzavřelo, až na výjimky, Finsko. Tamní firmy budou moci v příštích letech volně zaměstnávat jen občany Malta a Kypru. Rozhodl o tom včera parlament.

Dánsko zase podmiňuje lidem z přistupujících států možnost pracovat místem, které mají jisté ještě před příjezdem do země. Navíc bude stanovovat pro každé odvětví, příslušný stát přesně dané kvóty.