"Je to významná a dobrá zpráva," řekl dále na adresu projevu amerického prezidenta George W. Bushe, který ve středu vesmírný projekt předestřel.

Také ESA podle Dordaina v rámci svého programu "Aurora" plánuje nejprve let na Měsíc a poté, zhruba v roce 2030, vyslání člověka na Mars.

NASA a ESA už spolupracují

"Takřka denně spolupracujeme s americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA)," řekl šéf ESA s tím, že obě organizace již v souvislosti s nejnovější iniciativou USA navázaly první kontakty.

Podle Dordaina je vesmír při veškeré konkurenci a soutěži ESA a NASA vynikajícím prostorem pro vzájemnou spolupráci. Označil za normální, že kalendář při dobývání vesmíru určují Američané.

Ředitel ESA zároveň vyjádřil přesvědčení, že se na programu "Aurora" bude podílet také Německo. Reagoval tak na středeční prohlášení spolkového ministerstva pro výzkum, které ve středu upřednostnilo vysílání robotů, nikoli člověka, na Měsíc či Mars.

Německo jako spasitel

Dordain předpokládá, že země jako Německo, jež se intenzívně podílí na projektu mezinárodní vesmírné stanice ISS, se stěží bude moci zříci podílu na následných programech. Současně připustil, že bez účasti největších přispěvatelů na akce ESA, k nimž SRN s 510 milióny (16,5 mld. Kč) eur pro letošní rok patří, by se tak závažný projekt jako "Aurora" nemohl uskutečnit.