Průběh jednání doprovázejí speciální bezpečnostní opatření. Soud se konaná v podzemí a v místnosti nejsou žádná okna.

Samotný vyšetřovací spis má 1,1 tisíce stran. Celé dopoledne bude věnováno souhrnu událostí a důkazů proti obžalovanému. Soud vyslechne také svědkyni atentátu, přítelkyni zavražděné, Evu Franchellovou.

Fakta prezentuje státní zástupkyně Agneta Blidbergová.

Psychicky narušený pachatel?

Sám Mijajlovic bude vypovídat až dnes odpoledne a ve čtvrtek ráno. Obviněný se sice k činu doznal, trvá však na tom, že ministryni zabít nechtěl.

"Šel jsem jen dopředu. To je vše, co si pamatuji. Pak to vše proběhlo velmi rychle. Na nic si nepamatuji. Trvalo to 15 až 50 vteřin a byl konec," řekl pachatel mj. policii.

"Nemohl jsem tomu hlasu vzdorovat," uvedl dále. Na dotaz, kdo a nebo co na něj mluvilo odpověděl: "Nevím, věřím v Krista. On si mě vybral," dodal. Právě tato výpověď však napovídá, že muž není zcela psychicky v pořádku a čin zřejmě neměl žádný politický podtext.

Bitva médií a veřejnosti

Proces v přímém přenosu vysílají Švédský rozhlas i Švédská televize. Televize však smí přenášet pouze zvuk a nikoli obrazy - fotografování ani filmování v průběhu přelíčení není ve švédských soudních síních povoleno.

Zájem o proces je mezi veřejností obrovský. Již od úterního večera se před soudní budovou vytvořila skupina lidí čekající na vpuštění do soudní síně, kde je pro zvědavce vyhrazeno pouze deset míst. Lístky opravňující ke vstupu šťastlivci získali až dnes v půl osmé ráno. Platí ale jen den.

V soudní síni je přibližně 90 míst, z nichž většina je určena švédským i zahraničním novinářům. Proces by mohl skončit už pondělí. Nahrává tomu právě přiznání Mijajlovice.