Pojízdný robot měl na tříměsíční pátrání po stopách vody na rudé planetě vyrazit až ve čtvrtek, ale urychlené řešení problému se zablokovaným výjezdem umožňuje tento krok uspíšit. Přední můstek je stále zablokován částečně rozvinutými vzduchovými polštáři, které tlumily přistání sondy na povrch Marsu. Vědci se obávají, že by rover o ně mohl při výjezdu zavadit pravým zadním solárním panelem. Tým NASA se proto rozhodl využít jiné cesty, která si však vyžádá přesměrování vozítka z jihu na severozápad.

Pokud vše půjde podle plánů, rover se v pondělí vyhoupne na vrchní část přistávacího modulu a v úterý v noci se spustí na zem, přičemž bude muset překonat výšku 15 centimetrů. První den jej pravděpodobně čeká posun o pouhého půl metru, což bude stačit právě na to, aby dosedl všemi šesti koly na planetu, vysvětlila Jennifer Trosperová z vědeckého týmu.

Přeruší se také lanka, která jej spojují s přistávacím modulem a poprvé vysune mechanickou paži osázenou vědeckými přístroji. Vědci si zatím pochvalují schopnost robota shromažďovat a přenášet data v nebývalém množství i kvalitě.

Britská sonda stále mlčí

Naopak šance, že se podaří získat data z britské sondy Beagle2, která dopadla na Mars o Vánocích, jsou stále menší. Ani v sobotu družice Mars Express, které přelétávala nad místem předpokládaného přistání Beaglu, nezachytila jeho vysílání. "Mohu potvrdit, že nebyl detekován žádný signál" uvedla mluvčí projektu s tím, že další možnost navázat kontakt nastane 12. ledna a pak 14 ledna. Poslední pokus spojit se se sondou velikosti deštníku bude podniknut v únoru, stále více však sílí obavy, že se to nepovede.

Bush míří do vesmíru

Ve svém prohlášení o americkém vesmírném programu chystaném na středu americký prezident George Bush mimo jiné vyzve k nahrazení zastaralých raketoplánů novou generací kosmických lodí. To je v souladu s plánem vyslat další americké astronauty na Měsíc a posléze i na Mars. Oznámili to v sobotu činitelé NASA.

Bush podle agentury Reuters vyzve Kongres, aby schválil program vývoje nové pilotované průzkumné vesmírné lodi použitelné pro širokou škálu misí, včetně vysílání lidí na Měsíc a Mezinárodní kosmickou stanici (ISS). Tato modulová plavidla budou vynášena běžnými raketami. Nové kosmické lodě budou vybavené únikovými systémy. Padne tak projekt orbitálního kosmického letounu, který měl původně vystřídat raketoplány. Bushova iniciativa si podle agentury Reuters vyžádá navýšení rozpočtu NASA o pět procent.