"Myslím, že mojí reakcí byl šok a údiv, byla to přibližně ta barva, kterou bych chtěl vidět na vlastní oči, kdybych tam stál," uvedl Jim Bell z týmu, který měl na starosti kamerou. Barva a struktura povrchu jsou velmi podobné tomu jaký zachytila v 70. letech sonda Viking.

Kamera díky speciálnímu programu může obraz nejen přiblížit, ale zaměřit se na něm na různé body a právě ty zaostřit. Rozlišení kamery pancam je třikrát až čtyřikrát vyšší než u předchozích kamer, takže přináší zatím nejdetailnější obrázky z Marsu, jaké kdy byly pořízeny. Očekává se že vozítko Rover v následujících dnech přinese mnohem více dalších obrázků z Marsu stejně jako další data.

Mise má zjistit, zda nyní studená planeta nebyla kdysi horká a vlhká. Mateřská sonda Spirit, od níž se Rover oddělil, je projektována jako geologický robot. Úkolem Roveru je studovat povrch a kameny i ve vzdálenějším okolí místa přistání. 

Přestože přesnost přistání předčila nejoptimističtější předpoklady, Rover zůstane ještě týden v klidu, protože je nutné ověřit funkčnost všech systémů než se vydá na prohlídku oblasti kráteru Gusev. Je vybaven silným vysílačem, který umožňuje přenášet data přímo na Zemi a ne přes mateřskou sondu.