"Byla to nenásilná demonstrace. Jen jsem stáli a hovořili, když náhle bez varování na nás vypálili. Až poté jsme pochopili, že šlo o gumové projektily," řekl Fridolin, který se akce účastnil jako člen Hnutí mezinárodní solidarity.

Podle zpráv izraelského rozhlasu byl také on zraněn. Poslanec, zastupující švédské zelené, potvrdil však jen, že byl bit obuškem přes záda.

Poté, co izraelská pohraniční policie zadržela sedm demonstrantů, účastníci akce začali házet na Izraelce kamení a zranili jednoho pohraničníka. Vojáci pak použili k rozehnání demonstrantů slzný plyn a stříleli do nich gumovými projektily.

Podle izraelských vojenských a policejních zdrojů byli při zásahu zadrženi tři izraelští a čtyři zahraniční demonstranti. Agentura DPA tvrdí, že zadržených bylo osm. "Šest demonstrantů bylo zraněno," uvedli, zatímco jiné zdroje hovoří až o čtyřiceti zraněných.

Izraelská policie nyní rozhoduje, které z cizinců vyhostí.

Protest proti plotu

Účastníci protestní akce se snažili zabránit pokračování výstavby bezpečnostní bariéry. Palestinci ji označují za "zeď apartheidu" a spolu s mezinárodním společenstvím kritizují, že trasa plotu byla vytyčena tak, že Izrael v podstatě anektuje část autonomního palestinského území. 

Izrael navíc hodlá o padesát procent navýšit počet obyvatel v zemědělských usedlostech na Golanských výšinách, které židovský stát okupuje od roku 1967. 

Příslušná komise v úterý schválila plán, na jehož základě má být na místních zemědělských usedlostech urychleně vybudováno asi 900 domů, což si vyžádá investici 68 miliónů dolarů. Počet usedlíků by se po jejich vybudování měl zvýšit ze současných 10 500 na zhruba 15 000.

Izraelský ministr zemědělství Jisrael Katz sdělil, že izraelská vláda plánuje v průběhu tří let dokonce zdvojnásobit počet osadníků na výšinách při hranicích se Sýrií.

"Izrael si namlouvá, že může něčeho dosáhnout silou a okupací," reagoval na plán náměstek syrského ministra zahraničí Isa Dauvíš. "Izrael tímto krokem nemůže prakticky nic získat, protože to je nelegitimní," dodal.