"V tento okamžik je šance na to, že by někdo mohl přežít, téměř nulová. Obyvatelé, které tlačí čas, už nejsou tak ukáznění jako na začátku. Naši záchranáři musejí chodit od domu k domu a místní je nenechají odpočinout," informovala dnes Novinky mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová.

Češi, kteří vstávali v půl páté ráno, nalezli dnes osmnáct mrtvých těl. Potýkali se především s tím, že neměli k dispozici podrobnou mapu města a orientovali se pouze podle plánku v turistickém průvodci. Museli se také rozdělit na dvě skupiny, každá měla dva psy. Záchranáři pak podle Zaoralové s jejich pomocí označili místo, kde tělo některé z obětí leží, a íránští dobrovolníci je s lopatami vyhrabali. "Vzhledem k tomu, že domy byly postavené z písku a hlíny, nedala se použít těžká vyprošťovací technika," vysvětlila Zaoralová.

Na Silvestra budou doma

Organizace spojených národů oznámila, že pátrání po lidech, kteří mohli přežít, skončí už dnes v noci. O odjezdu našich záchranářů se bude jednat až zítra, kdy se bude dohadovat přesné místo i čas, kdy pro ně přiletí letadlo z Prahy. "Letadlo odletí nejpravděpodobněji v noci na úterý, či v úterý ráno. Původně mělo letět prázdné, ale nakonec se našla rezerva 6 miliónů korun, za které se nakoupí humanitární pomoc," sdělila dál mluvčí. Peníze budou použity především na léky, čistící tablety do vody a stany.

Záchranáři však do té doby budou ve vyprošťovacích pracích pokračovat.