Záchranáři našli Zuzanu Š. na břehu Jakobovy řeky, zhruba devět kilometrů od místa, kde záhadně zmizela. Pohybovala se nedaleko uzavřeného dolu.

Speciální vrtulník dopravil turistku ihned do nejbližší nemocnice Cooma. Tam se nyní zotavuje ze svého nedobrovolného pobytu pod širým nebem. Lékaři ji podle zpráva AFP propustí v nejbližších hodinách.

Šťastná sobota

Záchranáři našli dívku po čtyřdenním intenzivním pátrání. Naplnila se tak slova velitele týmu Kima Taylora, že Češka mohla kvůli mírným teplotám, jež v tomto období neklesají pod deset stupňů Celsia, přežít.

"Byla to opravu dřina. Hustě pršelo, navíc nás trápila mlha," řekl k akci Taylor. Doplnil, že původně chtěli ženu hledat do pátku do hluboké noci, a pak akci ukončit. Na konec se rozhodli pokračovat o den déle: do soboty.

Rozsáhlá pátrací akce

Zuzana S. se odpojila od výpravy v hornatém terénu u řeky Thredbo v úterý 16. prosince odpoledne. Na místo dohodnutého srazu však již nedorazila. Její dva přátelé a sestra se ji pokusili najít nejdříve sami. Po bezvýsledném pátrání se nakonec obrátili na australskou policii.

Do záchranné akce se postupně zapojilo 50 lidí, psi vycvičení k vyhledávání osob, terénní vozidla, vrtulník a sedm jezdců na koních. Ze vzduchu prohledali policisté přes 100 čtverečních kilometrů porostu, 10 čtverečních kilometrů na zemi prošli doslova metr po metru.