Ridgway, přezdívaný vrah od Zelené řeky, u níž ukryl většinu obětí, nedával u soudu najevo emoce. A to ani v momentě, když čelil hněvu a bolesti pozůstalých po zavražděných ženách.

Deset minut pozůstalým

Každá z postižených rodin dostala u soudu deset minut na to, aby vrahovi popsala, jak se cítí po ztrátě blízké osoby. "Ježíš ví, že jste mi zlomil srdce," křičela na něj mimo jiné matka zavražděné Cindy Smithové.

"Budu pořád s ní. Nemůžu myslet na nic jiného. Bude mě to ovládat - až do smrti," řekla u soudu Kathy Millsová, matka 16leté Opal utýrané k smrti v roce 1982.

Ridgway projevil pohnutí nad svými činy až těsně před začátkem projednávaní své kauzy před porotou. "Lituji, že jsem zabil všechny ty mladé ženy," řekl soudci.

Ten mu ve čtrvtek udělil 48 trestů doživotního vězení a pokutu deset tisíc dolarů za každou oběť. Vynesení trestu přihlížely desítky příbuzných, pozůstalí po ženách zavražděných v letech 1980 až 1998.

Ridgwaye policie dopadla až v listopadu 2001. Vyšetřovatelé jej sice podezřívali dlouho, nic mu však nemohli prokázat. Nakonec jim pomohla analýza DNA, která ho dala do souvislosti s prvními vraždami.

Pocity jako alkoholik

Vrah již vyšetřovatelům vysvětlil, že zabíjel ženy, které považoval za prostitutky, protože je nenáviděl. Před soudem pak dodal, že se snažil s vražděním přestat a přirovnal své úsilí k alkoholikovi, který se snaží přestat pít. Dlouho jsem se snažil dostat ty věci z hlavy, řekl Ridgway.

"Po zatčení jsme policii v odhalování svých činů pomáhal. Je mi líto, že jsem tak dlouho děsil komunitu kolem řeky," dodal.

Odsouzený, živící se malováním kapot a přívěsů nákladních automobilů, se stal sériovým vrahem s největším počtem obětí v dějinách USA. Od udělení testu smrti ho zachránila dohoda s vyšetřovateli z loňského roku. Ti mu za to, že přizná všechny vraždy, slíbili, že mu nebude absolutní rozsudek vyměřen.

"Je to psychopat a patologický lhář," zhodnotil osobnost Ridgwaye jeden z prvních vyšetřovatelů Dave Reichert.