V Tkáčově skupině je překvapivě i současný místopředseda hnutí Rudolf Žiak, který byl považován za věrného stoupence Vladimíra Mečiara. Ke vzbouřencům se přidal až dnes ráno.

Mečiar dostal HZDS do izolace

Tkáčova skupina kritizuje především nedemokratické poměry v HZDS a také fakt, že hnutí sice zvítězilo v posledních dvou parlamentních volbách, ale nedokázalo sestavit vládu. Mečiarova politika totiž dostala hnutí do naprosté izolace.

Už po parlamentních volbách v roce 1998 bylo zřejmé, že kromě nacionalistů nechce s Mečiarem nikdo spolupracovat. HZDS přešlo do opozice a Mečiar se vzdal poslaneckého mandátu. Předseda HZDS se v roce 1999 zúčastnil přímé volby prezidenta, byl však poražen Rudolfem Schusterem. Uražen se stáhl do své honosné vily v Trenčianských Teplicích.

Mečiarova pozice slábne

Volby v roce 2002 sice HZDS znova těsně vyhrálo, ale na sestavení vlády to opět nestačilo. Mečiar letos čelil pokusu o odvolání z čela hnutí, v čele kterého stojí od jeho vzniku v roce 1991. Tento útok se mu ještě podařilo odvrátit. Jeho vliv ve straně však slábne. Podle pozorovatelů se Mečiar v příštím roce opět pokusí prosadit v přímé volbě hlavy státu. Pokud nebude úspěšný, v politice pravděpodobně skončí.