Podle původních informací přitom nalezené balíčky výbušniny neobsahovaly. Obama nález označil na "jasnou hrozbu Spojeným státům". Podle něj za pokusem stojí odnož  organizace Al-Kajdá v Jemenu.

Obě zásilky měly stejného adresáta, synagogy v Chicagu.

Barack Obama učinil krátké prohlášení, v němž řekl, že nalezené balíčky obsahovaly výbušninu.

Barack Obama učinil krátké prohlášení, v němž řekl, že nalezené balíčky obsahovaly výbušninu.

FOTO: Jason Reed, Reuters

Podle mluvčího Bílého domu Roberta Gibbse se nyní úřady a zpravodajské organizace snaží zjistit, zda je bude následovat nějaký další pokus o teroristický čin.

Výbušnina jako náplň do tiskárny

Stroj, který prohledávali v Británii, směřoval z Jemenu do Chicaga. Podle původních informací FBI měla být bomba maskována jako náplň do tiskárny. Balíček měl obsahovat bílý prášek a také dráty, které tvořily uzavřený obvod.

Podezřelá náplň byla nalezena v pátek už v půl čtvrté ráno. Úřady v USA mezitím prohledávaly stroje na letištích v Newarku a ve Filadelfii. Podle CNN se zaměřily na letouny z Jemenu. Nic podezřelého neobjevily. Letoun prohledávaný v Newarku už mohl odstartovat.

Další podezřelý balíček byl ale podle sdělení Bílého domu nalezen v Dubaji v letadle společnosti FedEx. Firma zastavila všechny lety z Jemenu.

Ze závěrů vyšetřování plyne, že oba podezřelé balíčky, ten v Británii i ten v Dubaji, byly odeslány ze stejné adresy v Jemenu.

Doprovod pro letadlo

V souvislosti v varováním doprovázely stíhačky i civilní letadlo směřující ze Spojených arabských emirátů do New Yorku. FBI ale oznámila, že na letu není nic rizikového.

Letadlo společnosti Emirates, jehož přistání kvůli balíčku z Jemenu hlídaly bojové stroje.

Letadlo společnosti Emirates, jehož přistání kvůli balíčku z Jemenu hlídaly bojové stroje.

FOTO: Reuters

 

Podle agentury Reuters je ale na jeho palubě zásilka z Jemenu. Letadlo přistálo po půl desáté večer středoevropského času bez problémů.