Do stávky se zapojila většina z více než 20 tisíc diplomatů, pracovníků velvyslanectví, konzulátů, kulturních center a francouzských škol v zahraničí.

Nejedou výtahy, není papír

Francie má po Spojených státech druhou nejpočetnější síť zastupitelských úřadů na světě. Na 154 ambasádách, téměř sto konzulátech a stovkách dalších zařízení pracuje na 5300 lidí.

Kromě toho zaměstnávají francouzské diplomatické mise na 11 tisíc místních občanů a další bezmála čtyři tisíce pracovníků působí přímo v Paříži na ministerstvu.

Rozpočet resortu má být sice na příští rok o 2,6 procenta vyšší než letos, odbory však tvrdí, že ve skutečnosti se množství peněz pro chod ministerstva a jeho zastupitelství v zahraničí sníží, protože přidělená suma zahrnuje i prostředky na odpis některých dluhů.

Kuriózním způsobem se situace vyhrotila minulý měsíc, když ministerstvu došel papír, protože dodavatelé nedostali včas zaplaceno. Kromě toho v budově ministerstva na nábřeží Quai d"Orsay nefunguje polovina výtahů.

Připojila se i ambasáda v Praze

Také francouzské velvyslanectví v Praze na Malé Straně se do protestu zapojilo, a to natolik důsledně, že oficiální cestou nebylo možné ani získat informaci, zda a kolik pracovníků úřadu zastavilo práci. Francouzská tisková agentura AFP napsala, že v Praze stávkovala "velká část" pracovníků mise.

Zatnout zuby a pracovat naproti tomu museli francouzští diplomaté ve Varšavě, protože se v polské metropoli právě nacházel na návštěvě premiér Jean-Pierre Raffarin. Kvůli návštěvě dvou ministrů museli do práce i někteří diplomaté v Pekingu.

"Po japonsku" se k protestu připojilo 45 pracovníků francouzské ambasády v Tokiu. Třetina stávkovala a nepracovala, třetina stávkovala, ale ve skutečnosti pracovala, protože měla "starost o chod zahraniční mise a jí poskytovaných služeb veřejnosti", a třetina nestávkovala," napsala AFP.

Zato v indonéské Djakartě protest podpořili všichni, včetně velvyslance Renauda Vignala, který se prohlásil za účastníka stávky, byť seděl ve své pracovně.