Ministři naopak pokročili ve formulaci budoucího uspořádání vojenské spolupráce v rámci unie. Panovala široká shoda kolem návrhu protokolu o tzv. strukturované obranné spolupráci, který má být přiložen k rodící se ústavě.

Do takové spolupráce by se podle textu pustily země, které "chtějí postupovat rychleji a dále" při rozvoji schopností EU, jež jí umožní provádět "i ty nejnáročnější" vojenské operace. Cílem je zajistit, aby EU dokázala i vojensky "hrát svou roli na mezinárodní scéně".

Francouzský ministr obrany Dominique de Villepin označil protokol za "skutečný průlom". Vyložil, že se zrodil z francouzsko-německo-britské iniciativy, přednesené v pátek u večeře. Předsedající Itálie na tomto základě připravila dokument, který se dnes dočkal širokého souhlasu.

Telička: cílem je odstranění drobných problémů

Šéf české diplomacie Cyril Svoboda včera prohlásil, že pokud budou neshody trvat, mohou jednání o euroústavě pokračovat i po prosincovém summitu hlav států a vlád v Bruselu. "Obsah je víc, než čas. Když se ukáže, že dohoda není obsahově přijatelná, tak se může jednat i po summitu," míní Svoboda. "Není důvod, abychom všechno viděli skepticky a bez optimismu. Je tu pořád obrovská vůle dohodnout se," dodal.

Na otázku Práva, zda si myslí, že nicméně dochází k posunu v jednáních, který by ČR vyhovoval, Svoboda odpověděl: "Myslím si, že ano - ale teď si netroufám říci."

"Cílem tohoto cvičení bylo vyčistit terén a odstranit z cesty k summitu maximum těch drobnějších věcí," doplnil ministra Pavel Telička, šéf české mise při EU s tím, že Italové přišli s jasnějšími návrhy. Svoboda pak podotkl, že toto "cvičení je dobré, protože vyčistí terén, prokrvuje svaly a okysličuje mozek".