Fini se při návštěvě jeruzalémského památníku Jad Vašem omluvil za rasové, protižidovské zákony, které v roce 1938 zavedl fašistický režim, přičemž tuto kapitolu italských dějin označil za "hanebnou".

Fašismus pak označil za "absolutní zlo" a dodal, že již nepovažuje Mussoliniho za "největšího státníka 20. století", jak to učinil před devíti lety.

Čtyřicetiletá Alessandra již delší dobu se znepokojením hleděla na snahy Finiho učinit z AN stranu, která by byla pro širší politické spektrum i veřejnost a zahraničí přijatelnější.

AN totiž vznikla v roce 1994 přejmenováním Italského sociálního hnutí (MSI), které se otevřeně prezentovalo jako neofašistické. Stejným přívlastkem častují světová média dodnes i AN.

Už jednou vystoupila

V roce 1996 temperamentní Mussoliniová již jednou ze strany na protest proti Finiho reformnímu kursu vystoupila, za několik dní však byla zpátky. Nyní je ale její rozhodnutí - jak temperamentní poslankyně sama tvrdí - již nezvratné.

"Dávám přednost srdci a pocitům před politickou taktikou," prohlásila Alessandra, která triumfálně vstupovala v roce 1992 do politiky s tím, že chce oživit obraz svého děda, kterého nikdy nepoznala. "Jsem hrdá na jméno, které nosím, i když nostalgie se mne nezmocňuje," prohlásila tehdy.

Nejnovější Finiho výroky komentovala Mussoliniová slovy, že zradil voliče AN a jejich cítění a že šéf AN je pro stranu "tím největším zlem". "Skláním se před oběťmi  holocaustu, ale i před mnohými oběťmi komunismu a levicově extremistického terorismu v Itálii. Jakým právem ale soudí Fini dějiny?," dodala.

Fini komentoval rozhodnutí Mussoliniové slovy, že je mu to osobně líto a že jej nechápe.

Neteř Lorenové

Alessandra, promovaná dětská lékařka a matka tří dětí, byla prvním členem Mussoliniho rodiny, který se odvážil vstoupit do politické arény. Její otec a jediný dosud žijící diktátorův syn Romano je uznávaným jazzovým hudebníkem.

Svého času Alessandra koketovala s hereckou kariérou, zřejmě i proto, že její matka Scicolone je sestrou světoznámé filmové hvězdy Sophie Lorenové.

Herecké pokusy Mussoliniové ale byly zanedbatelné a ve známost vešly spíš až po vstupu do politické arény. To byl i případ filmu izraelského režiséra Dorana Erana z roku 1990, v němž Alessandra hrála roli palestinské dívky zajaté izraelskými vojáky a v němž se dokonce objevuje po dobu osmi minut pod sprchou nahá.

Nyní, i přes odchod AN, již Mussoliniová hodlá zůstat v politice. Zatím chce v parlamentu působit jako nezávislá poslankyně, do budoucna však nevyloučila, že vstoupí do jiné strany.