Atentátník zaútočil ve chvíli, kdy příslušnici milice stáli před kanceláří ve frontě na žold. "Sebevražedný atentátník se odpálil kolem půl deváté (7:30 SELČ) v kanceláři milice Sahwa," řekl agentuře AP představitel ministerstva vnitra a v době, kdy se uvádělo jen devět obětí, uvedl: "Mezi mrtvými je jeden voják a mezi čtyřiceti zraněnými dva."

Jeden z přeživších, dvacetiletý Tajsír Mahsín pro agenturu Reuters uvedl: "Ve třech frontách stálo u hlavní brány vojenské základny přes 85 lidí, kteří čekali na svou výplat, když se k nám přiblížil. Když se ho jeden voják pokusil zastavit, odpálil se."

Podle AFP si atentátník vybral chvíli, kdy milicionáři čekali na výplatu žoldů a shromáždili se před úřadem ve čtvrti Radvaníja. Vmísil se mezi čekající sunnity a pak nálože odpálil. Mezi mrtvými jsou především milicionáři, mezi raněnými dva vojáci.

Sunnitské milice pomohly v roce 2007 americké armádě vytlačit iráckou Al-Káidu a radikální sunnitské teroristy z centra Iráku a z Bagdádu, protože nesouhlasily s jejími metodami. Teroristé útočili nejen na zahraniční a domácí vojsko, ale také na civilisty.

Američany podporované kmenové milice se ale stávaly od počátku častými terči útoků radikálů. V komplikované povolební situace, kdy volby neměly jasného vítěze, je jejich postavení a vztah s armádou obtížný.

Násilností ubývá, politická situace se ale nelepší

Násilností v Iráku sice od roku 2007 ubylo, ale neskončilo zcela. Situaci komplikuje nejistá politická situace, protože Irák nemá od březnových voleb novou vládu. Přitom se americká armáda stahuje do pozadí a stále víc bezpečnostních úkolů přenechává Iráčanům. Do září se její stav sníží z nynějších asi 80 tisíc vojáků na 50 tisíc. Do konce příštího roku se pak mají stáhnout všechny zbývající jednotky.