Americký prezident při té příležitosti obhajoval válku v Iráku, která "udělala Ameriku bezpečnější před teroristy, nenávidějícími to, za čím stojíme". Ocenil americkou armádu za to že "čelila velkým obětem" i ministra obrany Donalda Rumsfelda, který "udělal velkou práci pro Ameriku". Přímo řekl: "Amerika stojí s americkými ozbrojenými silami, americké ozbrojené síly stojí mezi naší zemí a smrtelným nebezpečím."

Vojenské rozpočty v miliardách dolarů

USA 401
Rusko  65 (v roce 2001)
Čína  47 (v roce 2001)
Japonsko  42,6
Velká Británie  38,4

Více peněz dostanou vojáci. Z rozpočtu se bude vyplácet 250 dolarů měsíčně vojákům sloužícím v Iráku a Afghánistánu. Rozpočet obsahuje zvýšení platů pro vojáky o 4,15 procenta v době, kdy okupace Iráku klade na vojáky stále větší nároky. Více peněz by měli také dostávat veteráni.

 

Na co půjdou peníze

Více než devět miliard je určeno na obranu proti balistickým raketám. Dvanáct miliard je určeno na stíhací letadla tří složek amerických ozbrojených sil - letectva, námořnictva a námořní pěchoty. V této částce jsou zahrnuty i náklady na vývoj nového stíhacího taktického letounu Lockheed F-35 JSF (Joint Strike Fighter) s vlastnostmi stealth a z možností zkráceného vzletu, který mají využívat nejen všechny složky amerických ozbrojených sil, ale také britské letectvo a námořnictvo.

Zatím nezveřejněná částka je určena pro americké letectvo USAF na nájem 20 tankovacích letadel Boeing 767 a nákup dalších 80.

Z rozpočtu bylo vyčleněno 15 miliónů dolarů na deset let zakázaný vývoj jaderných hlavic umožňujících ničit hluboké podzemní bunkry, ať už velitelské nebo skrývající zbraně hromadného ničení.