"Silný Izrael je zárukou udržení existence židovského národa," pronesl v neděli izraelský premiér Ariel Šaron před zástupci židovských komunit z celého světa. "Čekáme na vás. Potřebujeme vás více než kdykoliv před tím," citovala z jeho jeruzalémského projevu katarská televize al-Džazíra.

Šaronovým slovům se nelze divit. Nejenže se téměř zastavilo přistěhovalectví do Izraele, navíc ale stovky Židů v obavách z pokračujících palestinských útoků a kvůli ekonomické nejistotě zemi opouštějí.

Zatím byl poměr Židů a Arabů konstantní

Ústřední statistický úřad v září oznámil, že Izrael má 5, 14 miliónů obyvatel židovského původu (asi 230 tisíc z nich ale žije na okupovaných územích) a 1,29 miliónu Arabů.

Profesor Jeruzalémské univerzity Sergio Della Pergola ale varuje, že sečtou-li se izraelští Arabové s Palestinci, jsou již Židé mezi Středozemním mořem a řekou Jordán v menšině. Poměr mezi Židy a Araby byl od vzniku Izraele před 55 lety v zásadě konstantní. Arabové a Drúzové sice mají větší přirozený růst populace (3,4 a 2,1 procenta ku 1,4 u Židů).

Židovský podíl ale dorovnávají umělé přistěhovalecké vlny, z nichž největší, miliónová byla v uplynulých dvou dekádách z území bývalého Sovětského svazu.

Více Židů míří do SRN než do "země zaslíbené"

Magazín The Jerusalem Report ale v posledním čísle dokládá, že tento trend je již minulostí. Podle šéfa německé Ústřední židovské rady Paula Spiegela přijde v nejbližších letech z postsovětského prostoru do Německa 30 tisíc Židů, tedy více než do jejich "země zaslíbené". Slábnoucí aliju, tedy židovské přistěhovalectví, považuje řada izraelských politiků za varovnou předzvěst a někteří dodávají, že nahrává do karet Arabům.

Za pravdu jim před časem v rozhovoru pro Právo nepřímo dal i Ahmad Džibríl, šéf extremistické Lidové fronty pro osvobození Palestiny - všeobecného velení. "Nenaplňují se očekávání mnoha lidí, kteří do Izraele přijeli a teď se zase začínají vracet do svých zemí. Mladá generace si Izrael představovala jako další americký stát - se vším luxusem a životní úrovní, které zažila ať už ve Spojených státech nebo v Evropě. Teď ale vidí, že realita je jiná, a sionistická idea se otřásá v základech."

Čekají Palestinci na demografické vítězství?

Část Arabů se nesmířila s umělým vytvořením Izraele v do té doby převážně muslimské Palestině. Kritizují zejména skutečnost, že zatímco Židé celého světa jsou neustále vyzýváni k usazení v Izraeli, arabské rodiny, které tam až do nedobrovolného odchodu z židovského státu prokazatelně žily, se vrátit nesmí právě kvůli izraelským obavám z demografické rovnováhy. "Jsme si jistí, že jednoho dne vítězství připadne nám," tvrdí Džibríl. "Jen nesmíme zapomínat, že v tomhle boji jde o jednotlivá drobná vítězství, že to není jednorázová záležitost," potvrzuje noční můry mnoha Izraelců.