První setkání nynějšího prezidenta USA s Alžbětou II. se odehrálo před dvanácti lety a od včerejšího uhlazeného ceremoniálu se značně lišilo, a to především Bushovým chováním.

Ten totiž při prvním setkání s královnou v květnu 1991 na recepci v Bílém domě žoviálně prohodil: "Já jsem černá ovce Bushovic rodiny. A co vy, máte ve své famílii někoho podobného?" "Po tom vám nic není," odsekla mu tehdy královna a odvrátila se.

Barbara Bushová, která byla po synově boku, mu prý dlouho příhodu vyčítala. Neoficiálně se vše vysvětlilo tím, že nynější prezident USA měl až do čtyřicítky velké problémy s alkoholem a v mládí údajně i s kokainem.

Královnu rozladili kuchaři

Současná setkání Alžběty II. a prezidenta USA probíhají uhlazeněji. Bush prý ale královnu naštval už v momentě, kdy do Británie dorazil. Spolu s ním totiž přicestovalo také pět osobních kuchařů.

Buckinghamský palác je přitom svou kuchyní vyhlášený a podobný krok je vykládán jako nedůvěra. Napsal to ve své společenské rubrice to pod titulkem Londýnský špion list The Daily Telegraph. "Její Výsost přivítala zprávu, že Bush přijíždí s vlastními šéfkuchaři naprosto mlčky, což je obvyklý způsob, jak dát najevo nesouhlas. Není z celé té návštěvy nijak nadšená. Ale když člověk vezme v úvahu, jak vynikající má kuchaře, není se co divit, že to lze považovat tak trochu za urážku," popsal situaci jeden ze znalců poměrů na královském dvoře.

Pamětníci uvádějí jiný příklad ostražitosti doprovodu šéfa Bílého domu. V roce 1969, kdy tehdejšího prezidenta Richarda Nixona přijal premiér Harold Wilson, americká tajná služba dokonce vezla s sebou i kanystry s pitnou vodou, protože se obávala, by prezidenta mohli britští kuchaři otrávit.