Prezident KOZ Ivan Saktor věří, že se jim podaří do 15. prosince nasbírat potřebných 350 tisíc podpisů. "Jen odbory mají 500 tisíc členů a nespokojených lidí je na Slovensku mnohem víc. Věřím, že naše akce bude úspěšná," uvedl Saktor. Odboráři vyčlenili na tuto akci půl miliónů korun.

.: Otázka v referendu by měla podle odborů znít:
Jste pro to, aby poslanci Národní rady SR schválili ústavní zákon o zkrácení volebního období tak, aby se volby do Národní rady SR konaly v roce 2004?

Podpora i z opozice

Petiční akce se aktivně zúčastní také opoziční strana Smer, Komunistická strana Slovenska, mimoparlamentní levicové strany a strany zastupující Romy.

Na bratislavském náměstí Slovenského národního povstání se na zahájení petiční akce a následný mítink sešlo jen několik desítek lidí. "Už je čas, aby se začalo něco dělat. Takhle to dál nemůže pokračovat. Vláda jen slibuje, ale nic pro lidi nedělá. Uděláme vše, aby petiční akce i následné referendum bylo úspěšné, aby se na Slovensku příští rok konaly předčasné volby," řekl Právu předseda Komunistické strany Slovenska (KSS) Jozef Ševc. "Vláda ničí základy sociálního státu a snižuje životní úroveň občanů," konstatoval místopředseda KOZ Igor Lenský.

"Tato vláda je nespravedlivá. Doufám, že přijde vláda, která pochopí, že lidi není možné využívat donekonečna," uvedl důchodce Ján Kováč poté, co petici podepsal. Někteří kolemjdoucí nad akcí jen mávli rukou. "Snad si nemyslíte, že Fico bude lepší? Všichni jsou stejní a hrabou jen pro sebe," křičela na organizátory petice starší žena a spěchala nakoupit.

KSS na náměstí vyvěsila transparenty: "Listopad 1989 - zrada na národě", "Zastavte zbídačování národa", "Konec lží Dzurindovy pravicové vlády".

"Na Slovensku je velká nespokojenost s antisociální politikou vlády premiéra Mikuláše Dzurindy. Čím dřív tato vláda odejde, tím lépe pro Slovensko," prohlásil předseda strany Smer Robert Fico. Opozice doufá, že už příští rok se budou na Slovensku konat předčasné parlamentní volby.

Výsledek referenda není závazný

Vládní koalice petiční akci odmítá a považuje ji za riskantní pro její načasování těsně před plánovaným vstupem Slovenska do Evropské unie.

Pokud bude petiční akce úspěšná, prezident Rudolf Schuster musí vypsat referendum o zkrácení volebního období a konání předčasných parlamentních voleb. Referendum bude platné pouze v případě nadpoloviční účasti všech oprávněných voličů. V novodobé historii Slovenska bylo platné pouze jediné referendum a to o vstupu země do Evropské unie, které se uskutečnilo letos v květnu a zúčastnilo se ho 52 procent voličů.

Referendum má však podle slovenské ústavy pouze doporučující charakter.