Jeden z výbuchů se odehrál v bezprostřední blízkosti největší istanbulské synagogy Neve Šalom, druhý asi pět kilometrů odsud v blízkosti jiné synagogy ve čtvrtí Sisli.

Podle turecké policie byly obě exploze způsobeny náložemi nastraženými v autě. Zprvu nebyly příčiny výbuchu známy, podle televize NTV mělo jít o únik plynu, který se používá k vaření a vytápění.

Istanbulský starosta však pro tureckou verzi stanice CNN uvedl, že se u synagogy Neve Šalom odehrál sebevražedný teroristický útok. Podle turecké verze stanice CNN se navíc řadě lidí ve městě dělá nevolno kvůli úniku čpavku.

Turecká média informovala, že se k útokům přihlásila islámská militantní organizace Fronta velkých východních islámských nájezdníků.

Podle tureckých ministrů však šlo spíše o akt mezinárodního terorismu. "Je jasné, že je to událost s mezinárodními vazbami," řekl šéf turecké diplomacie Abdullah Gül.

Lehce zraněné osoby opouštějí nemocnice

Turecké ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že již 217 lidí bylo propuštěno z nemocnic, kde jim lékaři poskytli první pomoc. Čtyři zranění se nacházejí ve vážném stavu.

Zatím není jasné, zda mezi oběťmi převažují Židé, kteří se shromáždili na sobotní bohoslužbu, či lidé, jenž kolem svatostánků pouze procházeli. Mezi mrtvými je také jeden policista.