Američtí senátoři dali přednost řečnění před spánkem. Ve středu večer totiž v budově Senátu ve Washingtonu začal 30ti hodinový řečnický marathón, který by měl podle některých zákonodárců skončit v dnešních časných ranních hodinách.

Rekord za posledních deset let

Nonstop debatu svolali Republikáni, kteří mají v horní komoře parlamentu těsnou většinu. Chtějí totiž přesvědčit Demokraty, aby neblokovali schválení některých prezidentem jmenovaných soudců. Jde tak o vůbec nejdelší řečnění v Senátu za poslední dekádu.

Obě strany se na marathón pečlivě připravovaly a neopomněly ani sezvat řadu novinářů. Vždyť se přece blíží prezidentské volby a každé zviditelnění se hodí, namítl deník The Washington post. Demonstrativně si tak někteří z nich do Kapitolu přinášeli dokonce i postele. Nechyběla ani nezbytná káva.

Demokraté nakonec asi kývnou

Vyvrcholila tak několikaletá stranická válka týkající se jmenování soudců. Demokraté obviňují Republikány, že zablokovali více než 60 nominací "jejich" exprezidenta Billa Clintona. Demokraté jim to oplácí stejnou mincí nyní a odmítají některé Bushem vyvolené soudce. Republikáni tvrdí, že všichni jmenovaní mají dostatečnou kvalifikaci.

Opozice ale namítá, že kandidáti jsou "příliš konzervativního smýšlení, což by nemuselo být dobré pro naši jurisdikci". Nemají ale dostatek hlasů, aby mohli nominované soudce definitivně zamítnout. Mohou však schvalovací proces zablokovat.

Podle americké ústavy sice soudce jmenuje prezident, musí je ale schválit Senát. Republikáni si to uvědomují a jsou doufají, že ospalí a vyčerpaní Demokraté nakonec přece jen dají zelenou Bushem vybraným soudcům.