Až do poslední chvíle ohrožoval dlouho narůstající spor celkovou dohodu START, která má být 8. dubna podepsána v Praze. Teprve na poslední chvíli Rusko ustoupilo, tvrdí New York Times s odvoláním na zdroje z americké vlády. Ještě koncem února vyzněl telefonický rozhovor mezi prezidenty Barackem Obamou a Dmitrijem Medvěděvem značně problémově.

Podle dostupných informací si Moskva ve svém prohlášení ke smlouvě vyhradila právo od ní odstoupit, pokud by americké protiraketové komponenty vyhodnotila jako ohrožení. USA zdůrazňují, že systém není zaměřen na ruské území. Naproti tomu jistá mluvčí Kremlu v pátek řekla, že Ruskem odmítaný protiraketový štít bude ve smlouvě zmíněn právně závazným způsobem.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov zdůraznil, že dohoda START vůbec neznamená, že by USA směly realizovat své plány. "Smlouva neobsahuje žádná ustanovení, která by usnadňovala vybudování takového amerického protiraketového štítu, který by představoval pro Rusko hrozbu," řekl pro ruskou televizi. Moskva označovala plánovanou protiraketovou obranu vždy jako ohrožení své bezpečnosti.

"Smlouva je důležitá v prvé řadě pro zlepšení strategické stability ve světě," řekl Lavrov. Kromě toho bude díky smlouvě brzo dosaženo bodu, kdy se do odzbrojovacího procesu budou muset zapojit také ostatní atomové mocnosti. "Poprvé poskytuje smlouva strop nejen pro strategické jaderné rakety, ale i pro rakety s konvenčními hlavicemi," dodal.

Rusko začalo nedávno hrozit přezbrojením své černomořské flotily, pokud Amerika své plány na protiraketový štít začne uskutečňovat. Rusko již dlouho předtím odmítalo původní protiraketové plány USA v Česku a Polsku, až se od nich Obama loni distancoval. Od té doby si Rusové stěžují, že Washington nezveřejňuje žádné podrobnosti ke svým novým plánům.